WwW.Ks-HacKeRs.De.Vu

Mir se erdhe ne forumin mat madh shqiptar WwW.Ks-hAcKeRS.De.vU
 
ForumForum  CalendarCalendar  PortalliPortalli  PytėsoriPytėsori  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Feja Islame nė trojet shqiptare para dhe gjatė Osmanlinjėve

Shko poshtė 
AutoriMesazh
EnDrItChE
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 255
Age : 26
Location : Orizare
Registration date : 08/11/2007

MesazhTitulli: Feja Islame nė trojet shqiptare para dhe gjatė Osmanlinjėve   Sat Nov 10, 2007 7:05 am

-

Pėr Islamin dhe ēėshtjet e pėrhapjes sė tij ėshtė folur vetėm nė kontekstin negative. Njė zhurmė e padėgjuar bėhet sot nė botė kundėr Islamit, duke ia mveshur atij tė gjitha tė zezat qė kanė ndodhur e sidomos qė ndodhin gjatė kohės qė po kalojmė. Prandaj nė pėrgjithėsi, gjithēka thuhet e shkruhet pėr tė, qoftė nga individėt, nė materiale tė botuara si gazeta, revista, libra, nė media elektronike etj., duke ia mveshur Islamit gjithēka qė nė fakt nuk i ka si p.sh.: duke e cilėsuar si kulturė e civilizimit tė prapambeturisė, fe qė pengon modernizimin, pengon lirinė e tė menduarit dhe tė shprehurit, si religjion dhune, fe fanatike, afriko-aziatike, apo mė mirė fe e Lindjes, duke harruar tė shkretėt, si fetė e tjera si p.sh.: krishterimi apo hebraizmi kanė lindur e kanė ardhur po nga Lindja, pėrfundimisht sipas tyre Islami ėshtė fe e pasioneve tė dobta, si fe e pėrhapjes me shpatė, si aksident historik i popullit shqiptarė dhe “epitete” tė tjera tė ngjashme me kėto.
Tek shqiptarėt ndėr akuzat kryesore qė I bėhen Islamit predominon ajo qė ka lidhje me pėrhapjen e tij me dhunė, nė pėrgjithėsi nė botė, veēanėrisht nė trojet tona, fe qė ėshtė imponuar nga pushtuesit dhe si rrjedhojė e kėsaj propaganda, vijnė thirrjet primitive qė nab ėhen pėr tu rikthyer nė “fetė e tė parėve tanė”.
Mėnyra e ftesės nė Islam ka qenė larg nga gjakderdhja dhe pėrdorimi I shpatės. Rruga e pėrhapjes sė fesė mbėshtetet mbi faktin se vet fuqia e ftesės sė vazhdueshme nė Islam ėshtė mė e fortė se fuqia e shpates. All-llahu I Lartėsuar nė librin e Tij tė fundit Kur’anin thotė: “Nuk ka dhunė nė fe” (Bekare 256), kurse nė njė ajet tjetėr thotė: “Thirr (Muhamed) nė rrugėn e Zotit tėnd me urtėsi dhe kėshilla tė mira, dhe polemizo nė mėnyrė mė tė mirė. Vėrtetė Zoti yt e di mė sė miri kush e ka devijuar rrugėn e Tij dhe pėr ata qė janė udhėzuar” (Nahl 125), “Thuaj atyre tė cilėve u ėshtė dhėnė Libri po edhe analfabetėve: a e keni pranuar Islamin? Nėse e kanė pranuar, e kanė gjetur rrugėn, e nėse e refuzojnė, pėr ty ėshtė obligim t’i lajmėrosh, All-llahu i sheh robėrit e vet (dhe e di se ēbėjnė) “. (Ali Imran 20)
Kjo ėshtė esenca e thirrjes Islame, e gjithė kjo ėshtė paqe, liri dhe zgjidhje, pa detyrim e pa dhunė. Ėshtė e vėrtetė e pamohueshme se Islami nuk ėshtė pėrhapur me forcėn e shpates, por ėshtė pėrhapur me forcėn e bindjes me besimin e thellė tė njerėzve nė drejtėsinė e tij. Po tė mos ishte ashtu, si mund tė shpjegohet hyrja e qindra milionėve nė tė nga populli Indian, Kinez, i himalajeve, i sumatrės (Indonezisė), ujdhesave tė Indisė Lindore, Afrikės sė Mesme? Ose, si besuan miliona njerėz nė Rusi, Poloni, Lituani, nė Veri tė Evropės? A thua kanė arritur shpatat e muslimanėve nė ato vende? Nė vendet e pėrmendura Islami depėrtojė falė misionarėve muslimanė, jo tė armatosur me shpata, po me parime Islame, me tolerancė e bindje. (Dr. Mustafa Shek’a: vepra e cituar, fq.110 nė Takvimi 2002 fq. 245 Prishtinė)
Nė lidhje me hyrjen e tė krishterėve nė Islam pa presion ose dhunė, Tomas Arnoldi nė veprin e tij paraqet letren e patrikut Nastur Isho Iabh III qė ia dėrgoi Matran Semanit, kryepeshkopi i Farisit. Pasi shpreh brengosjen e tij pėr konvertimin e shumė tė krishterėve Persianė nė Islam: “Vėrtetė Arabėve Allahu u dha pushtetin e dynjasė, sikur po e shihni edhe ju dhe po e dini kėtė realitet. Megjithatė ata nuk e luftojnė besimin e krishterė, por, pėrkundrazi sillen mirė me fenė tonė, i nderojnė prifterinjt tanė, kan konsidertaė ndaj kishave dhe shtėpive qė janė pronė e kishave. Atėher, pse e kanė lėnė besimin e tyre populli i Mervit. Pėrkundrazi ata (arabėt) u janė zotuar atyre tė mbesin nė atė qė janė tė sigurt (pėr vetėn dhe pronėn e tyre), duke e ndarė njė pjesė tė tregtisė pėr shtetin”. (Takvimi 2002 fq. 240)
Nė lidhje me kėtė ēiro Truhelka thotė: “Ėshtė mendim i gabuar se Islami ėshtė pėrhapur me dhunė. Ekzistojnė argumente tė shumta tė cilat e demantojnė kėtė. Unė mund tė pėrmend vetėm njė, e ai ėshtė se shekulli XIX nuk do tė gjente asnjė tė krishterė dhe asnjė kishė e manastir nė Ballkan, sikur Islamizmi tė pėrhapej me dhunė shtetėrore”. (Sipas Muhamed Pirraku, tek Dituria Islame nr. 83 viti 1996 Prishtinė)
Shkencėtari anglez Tomas Karlajn i cili nė veprėn e vet “Mbi heronjtė”, shkruar nė vitin 1840, ka thėnė se: “Do tė ishte i kotė ēdo mendim pėr kėtė botė,po qė se e pranojmė se qindra million njerėz jetojnė e vdesin nė tė pėr diēka qė do tė ishte mashtrim, sharlatinizėm dhe intrigė, pėr diēka qė do tė ishte e pavėrtetė, sepse e pavėrteta mund tė ngadhnjejė pėr njė ēast, mirėpo vetėm e vėrteta mund ta ndezė botėn, ashtu si e ndezi Muhamedi. Sekreti i fuqisė dhe i pėrhapjes sė fes Islame qėndron nė vėrtetėsinė e saj hyjnore dhe jo nė shpatė, nė tė cilėn insistohej nė Europė si “argumentin” kryesorė kundėr Islamit. Kjo nuk qėndron nga arsye tė thjeshta, sepse edhe Islami kur u shpall, ishte zėri i njė njeriu: njė njeri i vetėm kundėr tė gjithė njerėzve! Qė ai ta marrė shpatėn dhe tė pėrpiqet ta propagandojė fenė e vet me tė, do tė bėnte shumė pak punė…” (Ali M. Basha “Islami nė Shqiperi gjat shekujve” fq.19)
Kurse studiuesi i njohur i Islamit, Th. W. Arnold nė “Thirrja nė Islam” fq. 48 ka theksuar se: “Nė bazė tė raporteve toleruese tė vendosura ndėrmjet tė krishterėve dhe arabėve musliman, mund tė konstatojmė se forca nuk ka qen factor nė kalimin e tė krishterėve nė Islam. Vetė Muhamedi ka lidhur aleancė me disa fise tė krishtere dhe u pėrkujdes pėrsonalisht pėr mbrojtjen e tyre dhe sigurimin e lirisė sė shprehjes sė tyre fetare, duke ia lėnė klerit ato tė drejta dhe atė ndikim tė cilin e kanė pasur mė parė… nga shembujt e pėrmendur pėr tolerancėn dhe liritė tė cilat muslimanėt ngadhnjimtarė ua kanė ofruar tė krishterėve nė shekullin e parė hixhrij dhe qė kanė vazhduar edhe mė tej gjatė brezave tė ardhshėm, nė tė vėrtetė mund tė pėrfundojmė se fiset krishtere qė kanė pėrqafuar Islamin, e kanė bėrė atė vullnetarisht dhe lirisht. Kurse arabėt e krishterė, tė cilėt edhe sot jetojnė nė mesin e bashkėsive tė mėdha muslimane, janė dėshmitarė tė kėsaj tolerance”.
(Po aty fq. 19)

Islami ka hyrė edhe nė Himalaje, Xhaveta, Sumarta, Brunei, Filipine e vende tė tjera nė mėnyrė paqėsore, pa u derdhur asnjė pikė gjaku. Mėnyra e pėrhapjes sė fes ishtė pėrmes tregtarėve musliman, tė cilėt ishin lidhur ngushtė me banorėt e atyre vendeve, ose pėrmes misionarėve qė ishin obliguar t’i shėrbenin Islamit. Poashtu nė Afrikė pėrhapja e Islamit u bė pėrmes misionarėve dhe tregtarėve. Misionarėt musliman hasėn mirėkuptim tek zezakėt kur u tregonin atyre tė vėrtetat qė kishin tė bėnin me raportin Allah-Njeri dhe se feja Islame ėshtė fe e natyrshme dhe e lehtė. Afrikanėt pėrqafonin fenė Islame, duke e konsideruar fe qė nuk bėn dallim nė mes tė tė bardhit e tė ziut.
Kėto janė disa nga shumė fakte e argumente tė cilėt e konfirmojn se Islami ėshtė pėrhapur falė vetė besimit, dėshirės dhe bindjes dhe jo me forc siē pretendojnė keqdashėsit e fes.
Po tė shikohen fetė e tjera, shihet detyrimi i tyre me dhunė qė ta pėrqafonin sidomos fen e krishtere qė qe bėrė nė mėnyrė institucionale. P.sh.: “Sharl Leman- mbret I Francės I detyronte tė gjithė ata qė nuk ishin tė krishterė me anė tė shpatės ta pranonin krishterimin. Poashtu, Olafi- mbret i Norvegjisė I ekzekutonte tė gjithė ata qė refuzonin tė hynin nė fenė e Krishtit nga banorėt vikanė (pjesa jugore e Norvegjisė), ose ia kėpuste kėmbėt dhe duart. Gjithashtu, atje ishte njė grup ekstrem qė pėrhapnin krishterimin me forcė, tė cilėt e quanin veten “vėllezėrit e shpatės”. (Takvimi 2002 fq. 243)
Gustav Lubuni nė veprėn e tij “Hadaretul Arabije” fq. 271 tregon se: “Nė Spanjė muslimanėt u pėrndoqen nė mėnyrė mė barbare, si asnjėher mė parė nė histori, vetėm pse thoshin “Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut dhe Muhamedi ėshtė I dėrguar I Tij”. Kėto ndjekje vazhduan deri mė 1556 tė udhėhequra nga inkuizicioni kishtar. Inkuizicionit iu bashkua edhe mbreti Filipi i dytė, I cili nxorri njė ligj, sipas tė cilit muslimanėt qė kishin mbetur nė Spanjė, Brenda ditės duhej tė braktisnin gjuhėn e tyre, traditat e tyre, fen e tyre, emrat e tyre dhe gjithēka Islame. Pas kėtij ligji diskriminues, ai nxorri edhe njė dekret tjetėr, me tė cilin jepte urdhėr qė tė rrėnoheshin tė gjitha hamamet (banjot publike, mė se 900 sosh), me arsyetim se ato ishin gjurmė tė pabesimtarėve! Kėshtu, u zhduk civilizimi Islam me largimin e muslimanėve nga Spanja”. (Po aty fq. 245)
Dhuna e aplikuar mbi jomuslimanėt pėr ta pėrqafuar Islamin, qė u ngjitet vet muslimanėve dhe vet Islamit, ėshtė vet shpifje e kulluar pa mbėshtetje faktike historike. Si pėrfundim tė kėsaj teme po e pėrmbylli me hadithin qėe transmeton Xherir nga Ibni Abasi, tregohet se njė individ nga fisi beni Salim bin Avf, i quajtur El Hasin kishte dy djem tė krishterė, ndėrsa ai vet ishte musliman. Njė ditė ai e paska pyetur Muhamedin a.s. nėse e kishte detyrė qė t’ia impononte fėmijėve tė pranonin Islamin, sepse ata nuk lėviznin nga feja e tyre e krishterė. Me kėtė rast Allahu xh.sh., si zgjidhje tė pėrhershme dhe tė pėrgjithshme nė kohė e vende tė kėsaj ēėshtje, i zbriti tė dėrguarit tė Vet ajetin: “Nuk ka detyrim nė fe, rruga e drejtė ėshtė dalluar shumė qartė nga ajo e padrejta” (Bekare 256) dhe “Ju keni fenė tuaj e unė kam fenė time”. (Kafirun 6
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.diti-ks.forumotion.com
 
Feja Islame nė trojet shqiptare para dhe gjatė Osmanlinjėve
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
WwW.Ks-HacKeRs.De.Vu :: Free Dowload /Anononym/Warez :: Feja Islame-
Kėrce tek: