WwW.Ks-HacKeRs.De.Vu

Mir se erdhe ne forumin mat madh shqiptar WwW.Ks-hAcKeRS.De.vU
 
ForumForum  CalendarCalendar  PortalliPortalli  PytėsoriPytėsori  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 ē'shtė Islami?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
EnDrItChE
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 255
Age : 26
Location : Orizare
Registration date : 08/11/2007

MesazhTitulli: ē'shtė Islami?   Sat Nov 10, 2007 7:04 am

--------------------------------------------------------------------------------

Islami ėshtė feja tė cilėn All-llahu xh.sh. ia shpalli tėrė njerėzimit nėpėrmjet tė derguarit Muhammedit a.s. "Islam"don tė thotė pėrkushtim ndaj All-llahut xh.sh.,por don tė thotė edhe paqė.

Pėrkushimi ndaj All-llahut xh.sh. arrihet: duke besuar, duke i zbatuar detyrat fetare dhe duke u sjellė mirė.

agjėrimi haxhi Islami ėshtė ngritur nė pesė shtylla shehadeti namazi, zekati, kurse kulmi i ketyre shtyllave ėshtė xhihadi. Pėr tė gjitha kushtet e Islamit do flasim veqmas insha-All-llah.
Edhe besimi ka kushtet e veta sikurse Islami. Kushtet e besimit janė gjashtė:

1. Me besu All-llahun

2. Me besu engjujt e All-llahut

3. Me besu librat e All-llahut

4. Me besu pejgamert e All-llahut

5. Me besu Diten e Gjykimit

6. Me besu se gjithēka qė ndodhė, ngjanė me caktimin e All-llahut s.v.t.
Kėto gjashtė kushtet e besimit duhet besu bindshėm dhe duhet ditur pėrmendėsh. Pa i besu kėto gjashtė tė verteta krysore tė fese, askush nuk mund tė jetė musliman!

Kushti i gjashė i besimit ėshtė shumė me rėndesi, sepse nese nuk e kupton dhe nuk e beson dobesohen edhe kushtet tjera te imanit. Pejgameri a.s. shokeve tė vet se pari ju ka mesuar mirė kushtin e gjashė tė imanit e pastaj ua ka mesuar islamin.
Shehadeti
Eshhedu en la ilahe il-lall-llah

Ve eshheduenne Muhammeden abduhu ve resuluhu
Nėse e shqiptojmė shehadeti dhe besojmė mė zemėr, deshmojmė se i pėrkasim besimit Islam. Ata qė i takojnė besimit Islam quhen muslimanė.

Muslimani dėshmon se nuk ka zot tjetėr pėrveē All-llahut tė Lartėmadhėrishėm dhe vetėm Atij i nėnshtrohet dhe vetem Atij i bėnė ibadet (adhurim).

Muslimani dėshmon se Muhammedi a.s. ėshtė Pejgamber i All-llahut xh.sh. dhe mė kėtė i nėnshtrohet dhe punon sipas veprave tė tij (sunnetit tė tij).

Shehadeti don tė thotė: "Besoj dhe deklaroj se vetem All-llahu ėshtė Zot dhe besoj e deklaroj se Muhammedi ėshtė rob dhe i derguari i Zotit".

"Feja e pranueshme tek All-llahu ėshtė Islami, e atyre qė u ėshtė dhėnė libri, pasi mesuan pėr tė vėrtetėn, vetėm nga zilia mes vete kundershtuan. E kush mohon argumentet e All-llahut, le ta dijė se All-llahu shpejt do t'i japė llogarinė" Ali Imran,19

Nuk ka mė mirė se zoti yt tė ėshtė All-llahu xh.sh., feja yte Islami dhe pejgameri yt Muhammedi alejhis-selam

Namazi Falėnderimi i qoftė All-llahut, i cili e bėri namazin farz (obligim) pėr robėrit e Tij Kur duhet tė fillojnė fėmijėt tė falin namaz?
Muhamedi a.s. ka urdheruar qė fėmijėt kur ti mbushin 7 vjet duht mesuar tė falen,

kurse kur ti mbushin 10 vjet duhet detyruar tė falen.

Nė njė hadith tjeter Muhammedi a.s. ka porosite ti mesojmė fėmijėve namazin kur te dallojnė doren e djadhte nga e majta.

Nė shumė ajete tė Kur'anit All-llahu xh.sh urdhėron qė ta falim namazin. Pejgameri gjithashtu ka folur shumė pėrnamazin, po edhe dijetaret. Shumica e dijetarėve jan tė pajtimit se ai qė nuk fale na shahadetit he>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>C ēka po mbetet atėherė nga Islami, si tė vazhdojmė me Islam pa namaz?

Rruga mė e mirė pėr tu afruar tek All-llalhu xh.sh. ėshtė namazi, sepse namazi na ruan dhe na largon nga ēdo e keqe.

"KĖRKONI NDIHMĖ (NĖ TĖ GJITHA ĒĖSHTJET) ME DURIM DHE ME NAMAZ. VĖRTET, AJO ĖSHTĖ E MADHE (VĖSHTIRĖ), POR JO EDHE PĖR ATA QĖ KANĖ FRIKĖ (ZOTIN)".Kurani-El Bekare, 45.

LLOJET E NAMAZIT

Namazi ndahet nė dy lloje: farze dhe synete. Farz ėshtė qė ka urdhėruar All-llahu i Madhėrishėm, kurse sunet ka porositur Pejgameri ynė Muhammedi a.s. Si farzi dhe suneti falen nė tė njėjten mėnyrė, me njė ndryshim tė vogėl.

Para se tė falim namaz, ose tė lexojmė Kur'an duhet marrė abdes.

ABDESI

"O JU QĖ BESUAT! KUR TĖ DONI TĖ NGRITENI PĖR TĖ FALUR NAMAZIN; LANI FYTYRAT TUAJA DHE DUART TUAJA DERI NĖ BERRYLA; FĖRKONI KOKAT TUAJA, E KĖMBET LANI DERI NĖ DY ZOGJTĖ". (Kur'ani-El Maide,6)

Abdesi ėshtė larje e posaēme me ujė tė pastėr.

Abdesi merret kėshtu:

I lajmė duart-tri herė, e djathta pastaj e majta. E lajmė gojėn 3 herė. E lajmė hundėn, pastrojmė mirė hundėn
E pastrojmė fytyrėn. I pstrojmė duart deri nė bėrryla, sė pari krahun e djathė e mandej tė majtin.
I japim mes kokės, fillojmė nga balli. I pastrojmė veshėt. I lamė kėmbet, se pari tė djathte pastaj tė majten deri mbi nyje. Pasi tė marrim abdes lexojmė Shehadetin. Me njė abdes mund tė falim shumė namaze.
"S'KA NAMAZ KUSH NUK KA ABDES, NDERSA NUK KA ABDES KUSH NUK E PĖRMEND EMRIN E ALL-LLAHU KUR FILLON TĖ MARRĖ ABDES". Muhamedi a.s.

Abdesin ėshtė i prishur nė qoftė se kryejmė nevojėn, nė qoftė se rrjedh prej trupit gjak ose qelb, dhe nė qoftė se kthejmė prap plot gojėn-vjellim.Pėr mė shumė hollesi rreth namazit dhe abdesit mund tė shiqoni broshura rreth kesaj teme. Ka tė mjaftushme

nė Kosovė,Maqedoni dhe Shqiperi po edhe nė diasporė.

Ka hadithe tė sakta qė Pejgamberi alejhis-selam ka urdheruar per ikametin te bėhet tek (nga njė here)kurse ezani ēift SI FALET NAMAZI? Para se tė falim namaz duhet thirrur ezanin, ezani thuhet para fillimit tė namazit, ndersa ikameti para fillimit tė

farzeve. Kjo bėhet nese jemi me xhemat, ndersa nese jemi vetėm mund ta themi vetem ikametin. Ky detyrim

ėshtė vetėm per mashkuj e jo pėr femra.
EZANI IKAMETI
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.diti-ks.forumotion.com
 
ē'shtė Islami?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
WwW.Ks-HacKeRs.De.Vu :: Free Dowload /Anononym/Warez :: Feja Islame-
Kėrce tek: