WwW.Ks-HacKeRs.De.Vu

Mir se erdhe ne forumin mat madh shqiptar WwW.Ks-hAcKeRS.De.vU
 
ForumForum  CalendarCalendar  PortalliPortalli  PytėsoriPytėsori  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 kushina popullore

Shko poshtė 
AutoriMesazh
EnDrItChE
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 255
Age : 26
Location : Orizare
Registration date : 08/11/2007

MesazhTitulli: kushina popullore   Sat Nov 10, 2007 6:43 am

bakllave greke

Numri i sherbimeve:
Koha e pregatitjes: 45min
Koha e gatuatjes:
Kategori: Ėmbėlsira
Shkalla e veshtirsis: Kollaj

Prezentimi
Vezet tunden mire me sheqer,pastaj qitet vaji,qumeshti,arrat perzihen mire ne fund qiten bakini dhe griza,qitet ne tepsi te madhe dhe piqet ne temperatur te ngadalesuar nje ore,pasi te piqet e leni te ftohet,sherbeti i qitet i nxehet. Me ket embelesire mund te pini ndonje pije te gazirume,ose lengje. Ju befte mire


Pėrberja
8 veze, 8 luge sheqer, 1 bakin, 1 pako grize, 8 luge qumesht, 24 luge arra te bluara, 18 luge vaj Sherbeti: 1 kg sheqer, 1 liter ujė.
Bakllav me lejthi

Numri i sherbimeve:
Koha e pregatitjes:
Koha e gatuatjes:
Kategori: Ėmbėlsira
Shkalla e veshtirsis: Kollaj

Prezentimi
Vendosim nje tenxhere ne zjarr dhe ne te fusim nje liter uje. Pastaj ne tenxhere fusim edhe 1200 gr sheqer dhe nje sheqer vanile. E perziejme me luge druri dhe e lejme sherbetin te vloj.

Ne zjarr vendosim edhe nje tenxhere tjeter dhe ne te vendosim 125 gr margarin. Ne margarinin e tenxheres shtojme dhe vaj per ngrenie. Kur margarini te jete shkrire e heqim tenxheren dhe e lejme mbi tavoline.

I marrim koret e bakllavase dhe secilen me furce per paste e lyejme me margarinin e shkrire dhe vajin. Pastaj mbi koren vendosim nje metal te holle e te gjate dhe e shtallim ne gjatesi prej 10 cantimetresh. Dhe pjesen e shtrire e lyejme me vaj dhe margarin dhe i vendosim dy luge lejthi te shtypura. E bejme koren si rollat dhe e vendosim mbi tavoline.

Me furcen e lyejme tasin (normal me vajin dhe margarinin) ku do te pjekim bakllavane. E marrim rollatin e pregatitur, dhe e nxjerrim ate pjesen e metalit ne mes qe e vendosem dhe e presim rollatin ne 3 pjese per nga gjatesia.
Secilen pjese e lakojme ne forme te kermillit dhe e rendisim ne tasin per pjekje.
Kete procedure e perserisim perderisa t`i kemi harxhuar te gjithe koret dhe gjithe lejthite. Pjeset e renditura ne tave e lyejme me furcen me margarinin dhe vajin.
E lejme tasin ne furne te piqet. E lejme per 40 minuta keshtu ne temperature mbi 200 grade celzius. E nxjerim bakllavane e pjekur dhe e lejme mbi tavoline.
Bakllavase se nxehte i shtojme sherbetin e ftohur. Ne secilen pjese vendosim nga nje lejthi te plote.

Pėrberja
-500 gr kore per bakllava
-1 liter uje
-100 gr lejthi te plota
-200 gr lejthi te zbutura (shtypura)
-125 gr margarin
-1 sheqer vanile ne qese
-vaj per ngrenie

ĖMBĖLSIRĖ RRUSHI

Numri i sherbimeve:
Koha e pregatitjes: 30min
Koha e gatuatjes: 20min
Kategori: Ėmbėlsira
Shkalla e veshtirsis: Kollaj

Prezentimi
Mielli hidhet nė njė enė tė thellė, nė mes shtypim njė gropė. Tharmin e tretim nė qumėsht dhe bashkė me gjysmėn e sheqerit dhe me krypėn i hedhim nė miell. Brumin tė mbuluar e lėmė 15 minuta nė njė vend tė ngrohtė tė vijė. Me tela brumi (tė mikserit dore) e pėrpunojmė nė njė brum ngjitės, edhe 20 minuta e lėmė tė vijė. Pastaj e ngjeshim edhe pak dhe e lėmė edhe 20-25 minuta tė vijė. Furrėn e ngrohim nė 180 gradė. Tepsinė e mbulojmė me letėr pjekjeje. Brumin e ngjeshim njėherė dhe e shtrijmė nė tepsi ashtu qė rrethi i tij nė ēdo anė tė tepsisė tė kalojė nga 20 cm. 3/4 e rrushit i vendosim mbi brum dhe gjysmėn e sheqerit tė mbetur ia shpėrndajmė pėrmbi. Gjysmės e vajit ia spėrkatim pėrsipėr. Rrathėt e brumit i palojmė nga brenda, rrushin e mbetur ia shpėrndajmė pėrsipėr. Sheqerin dhe vajin e mbetur ia hedhim pėrsipėr. Nė furrė e pjekim rreth 20 minuta nė 180 gradė pastaj e zbresim temperaturėn nė 150 gradė pėr 15-20 minuta.

Pėrberja
Nevojiten: 500 gr. miell, pak tharm buke, 200 ml. qumėsht i vakėt, 100 gr. sheqer, 1 lugė ēaji krypė, 1 kg. rrush i zi (mė sė miri pa fara), 6 lugė ushqimi vaj, miell pėr pėrpunim.
Embelsira dietetike me kos

Numri i sherbimeve:
Koha e pregatitjes:
Koha e gatuatjes:
Kategori: Ėmbėlsira
Shkalla e veshtirsis: Kollaj

Prezentimi
Pergatitja: Vensoni te gjithe perberesit ne mikser, dhe perzjejini per 5 deri ne 7 minuta: duhet te formohet nje perberje e bute dhe gjysem e lenget. Lyeni me gjalp disa forma hidhni ne to perberjen dhe lerini ne furre per 30-35 minuta.

Pėrberja
Perberesit: • 150 gr. miell • 150 gr. niseshte • esence limoni • 1 kupe kos • 50gr sheqer me vanilje • 200 gr. sheqer pluhur • maja • 3 veze • pak kripe

embelsir qe nuk pjeket ne furr..

Numri i sherbimeve:
Koha e pregatitjes:
Koha e gatuatjes:
Kategori: Ėmbėlsira
Shkalla e veshtirsis: Kollaj

Prezentimi
te zihen nes kafja dhe kakao bash..i persin mir dhe ja qet qumshtin ajki trozohet me sheqer dhe u shtohen mjedrat e shtryshura. (ne mixer).pemet e qeruara te prera ne flegra.biskotat te lagen ne kaffen dhe kakaon dhe qumshtin.ne biskotat mandej te renditen flegrat e pemve,pastaj filli serisht biskota pastaj pem .filliper siper le tet jesin bisoktat per fund dhe ti fusni ne frigorifer..
Pėrberja
dy kutia biskota..4 gota ajke.16lug sheqer.ni filgjan leng mjedrash.4-5 copa kivi.2 banane .1 lug kakao.2lug qumsht .1 lug te vogel nes kaffe
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.diti-ks.forumotion.com
 
kushina popullore
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
WwW.Ks-HacKeRs.De.Vu :: Kultura :: Kuzhina shqiptare dhe e huaj-
Kėrce tek: