WwW.Ks-HacKeRs.De.Vu

Mir se erdhe ne forumin mat madh shqiptar WwW.Ks-hAcKeRS.De.vU
 
ForumForum  CalendarCalendar  PortalliPortalli  PytėsoriPytėsori  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Kuzhina popullore

Shko poshtė 
AutoriMesazh
EnDrItChE
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 255
Age : 26
Location : Orizare
Registration date : 08/11/2007

MesazhTitulli: Kuzhina popullore   Sat Nov 10, 2007 6:43 am

Biskota per Caj

Numri i sherbimeve:
Koha e pregatitjes:
Koha e gatuatjes:
Kategori: Ėmbėlsira
Shkalla e veshtirsis: Kollaj

Prezentimi
Ne nje tas rrihen vezet, sheqeri dhe gjalpi, Pasi te krijohet nje mase e njellojteshtohet pak kos ose uje dhe hillet miellime pak sode buke. Zihet brumi dhe hapen peta te trasha. Priten ne forma te ndryshme ose ne mungese te formave merr nje gote edhe i pret ne forme te rrumbullaket. Biskotat vendosen ne tave te lyer me yndyre me largesi nga njera tjetra. Siper lyhen me te verdhat e vezeve dhe u vihen siper arrat e grira holle. Piqen ne furre per 15-20 minuta.
Pėrberja
4 gota uji miell
1 filxhan caji sheqer
2 veze
1/2 lug kafet sode buke
1 filxhan uje ose kos
2luge gjelle arra te grira
BUKE
Buke me banane

Numri i sherbimeve:
Koha e pregatitjes:
Koha e gatuatjes:
Kategori: Bukė
Shkalla e veshtirsis: Kollaj

Prezentimi
Ngrohim furren ne 350 grade. Lyejme me vaj dhe me miell nje ene buke me permasa 18x11x7-cm. Me ndihmen e nje mikseri elektrik, perzjeni gjalpin dhe sheqerin derisa te marre formen e kremit. Ketu, me mikserin gjithmone te ndezur ne shpejtesi mesatare, shtojme vezet nje nga nje. Shtojme dhe bananet dhe e perzjejme mire. Shtojme soden, miellin, kripen ,arrat dhe kanellen dhe i perzjejme me kujdes. Brumi do te jete pak ngjites. E hedhin brumin ne enen qe pergatitem me pare dhe e pjekim per nje ore ose derisa ne qender te kete marre ngjyre te kafte.

Pėrberja
Perberesit: 1/2 filxhan gjalpe; 1 filxhan sheqer; 2 veze; 3/4 filxhan banane e shtypur; 1 luge e vogel sode; 1/2 luge e vogel kripe; 1 1/4 filxhan miell; 1/2 filxhan arra; kanelle


Fli Kosove

Numri i sherbimeve:
Koha e pregatitjes:
Koha e gatuatjes:
Kategori: Bukė
Shkalla e veshtirsis: Moderate

Pėrberja
Pėr 4-5 persona nevojiten:


Per brumin duhet: 1 kg miell,
3-4 gota ujė, kripė,
Per masėn duhet: 200 gr gjalpė,
2 filxhana caji ajkė, 3 lugė vaj.


Udhezim

Informata per ushqimin
Nė njė enė hidhet miell, kripė, ujė i ftohtė dhe pėrzihen nė njė brumė tė hollė si pėr petulla. Nė njė enė tjetėr shkrihet gjalpė, ajkė, vaj dhe qumėsht, pėrzihet masa e krijuar derisa tė gjithė pėrmbajtėsit tė jenė skrirė nė njė masė tė vetme, Lyhet tepsia me yndyrė dhe me njė lugė merret brumi i hollė dhe hidhet nga cepi i tepsisė deri afėr mesit dhe krijohen rradhė tė cilat mbulojnė gjithė tepsinė. Mesi i cili ėshtė bosh mbushet me rradhė paralele .(shih skicėn) Gjithė sipėrfaqja lyhet me masėn e pėrgatitur dhe futet nė furrėn e ngrohur. Kjo piqet pėr 3-5 minuta. Nxirret nga furra pėr tė vazhduar me rendin tjetėr. Brumi i hollė tashmė hidhet nė tė njėjtėn mėnyrė por midis dy rradhėve derisa tė jetė mbuluar e gjithė tepsia. Pėrsėri lyhet me masėn dhe piqet pėr 3-5 minuta. Kjo procedurė vazhdon derisa tė mbushet tepsia. Flia lihet tė ftohet pėr 10 minuta dhe serviret me kos, djathė ose mjaltė.Pogaqe

Numri i sherbimeve:
Koha e pregatitjes:
Koha e gatuatjes:
Kategori: Bukė
Shkalla e veshtirsis: Kollaj

Prezentimi
Se pari tunden vezet i shtohet kosi,uji mineral,me pas i shtohet soda bikarbone,bakini,kripa,yndyra dhe se fundi mielli. Nga e gjithe kjo formohet nje topth brumi i cili vendoset ne enen e lyer me yndyre.
Pėrberja
Per 4 persona duhen:2 gota kos, 1 gote uje mineral, kripe, 1 luge e mesme sode bikarboni, 1 luge e vogel bakin, 2 veze, 1 filgjan kafeje yndyre, miell. Pregatitjakurabia

Numri i sherbimeve:
Koha e pregatitjes:
Koha e gatuatjes: 1 ore
Kategori: Bukė
Shkalla e veshtirsis: Kollaj

Prezentimi
Ne fillim vendos miellin ne tepsi, pak a shume ne formen e nje vullkani dhe ne pjesen e kraterit hidh perberesit. (mire eshte qe soden e bukes ta perziesh me kosin ne fillim dhe pastaj ta hedhesh tek mielli).

Me pas perzje miellin me perberesit, pak a shume njesoj si mund te punoje brumin per lakror. (perberesit mund ti hedhesh dhe tek makinat e bukes, ne gjysem proces e ti perziesh dhe perpunosh atje).

Pasi ke pergatitur brumin, me forma te vogla kuzhine mund ta ndash ne pjese (ose mund te formosh me dore trekendesha te vegjel). Copat e vogla te brumit (te prera ne forma) vendosi mbi tepsine e lyer me gjalpe (copezat vendosi pak larg nga njera tjetra qe mos ngjiten).Lyej nga siper copezat me veze te rrahur dhe pluhur sheqeri dhe leri te piqen.


Pėrberja
1 filxhan ēaji kos
3 veze
1 filxhan sheqer
1/2 filxhani gjalpe i shkrire
1 luge kafeje sode buke
vanilje (sipas deshires)

Udhezim

Informata per ushqimin
pjekja behet ne 200c
30 deri 45 min..
PASTA


Llazanja

Numri i sherbimeve:
Koha e pregatitjes: 20-30 minuta
Koha e gatuatjes: 25-30 minuta
Kategori: Pasta
Shkalla e veshtirsis: Shum
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.diti-ks.forumotion.com
 
Kuzhina popullore
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
WwW.Ks-HacKeRs.De.Vu :: Kultura :: Kuzhina shqiptare dhe e huaj-
Kėrce tek: