WwW.Ks-HacKeRs.De.Vu

Mir se erdhe ne forumin mat madh shqiptar WwW.Ks-hAcKeRS.De.vU
 
ForumForum  CalendarCalendar  PortalliPortalli  PytėsoriPytėsori  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Tė ashtuquajturat “bio-bateri” nuk do ushqehen mė me energji

Shko poshtė 
AutoriMesazh
EnDrItChE
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 255
Age : 26
Location : Orizare
Registration date : 08/11/2007

MesazhTitulli: Tė ashtuquajturat “bio-bateri” nuk do ushqehen mė me energji   Wed Nov 14, 2007 8:05 am

Bateritė e sė ardhmes nuk do tė ushqehen me energji elektrike apo diellore, por me glukozė. Dihet se kjo e fundit arrin tė furnizojė me energji tė gjithė trupat njerėzorė dhe pėr kėtė arsye shkencėtarėt kanė tentuar tė shkojnė edhe mė larg. Pra, qė ta kthejnė atė nė burim energjie sikundėr edhe elektriciteti. Prova e parė pėr kėtė do tė jenė tė ashtuquajturat “bio-bateri”, tė cilat do tė kenė brenda tyre njė pėrbėrje plastike me origjinė vegjetale.
Me njė pėrmasė prej 3.9 centimetrash, ato do tė arrijnė tė prodhojė energji falė njė reaksioni tė provokuar nga prej ushqimit me njė enzimė qė ka nė pėrbėrje tė saj sheqer. Sipas testimeve tė realizuara deri tani, kėti bateri do tė jenė nė gjendje tė ēlirojnė njė energji prej 50 mili/Vat. Ndėrkaq, njė zbulim i fundit ka qenė edhe ai i njė baterie e cila ka pėr katalizator njė enzimė, pėrmes sė cilės ėshtė e mundur rigjenerimi i fuqive energjike tė saj. Ēelėsi i saj ėshtė njė polimer i ri i cili mund tė ushqehet edhe nė etanol e jo vetėm nė energji elektrike. Kėto bateri, mund tė arrijnė tė pėrdoren edhe pėr telefonat celularė. “Duket njė gjė e madhe, - pohon lidhur me njė fakt tė tillė, Bob Hokadej, themelues i baterisė qė ushqehen me metanol. Kėto enzima janė shumė ekonomike dhe katalizues shumė tė mirė pėr bateritė”. Qelizat e kėtyre enzimave, funksionojnė duke e kthyer nė elektricitet energjinė e ēliruar gjatė kohės kur oksigjeni dhe hidrogjeni reagojnė nė ujin e produkteve si vodka. Hidrogjeni i pastėr ėshtė njė gaz shpėrthyes dhe i vėshtirė pėr t’u vėnė nė dukje. Dhe pikėrisht, kėto enzima arrijnė ta largojnė hidrogjenin prej enzimave. Gjithsesi, provat e deritanishme kanė treguar se asnjė bio-bateri nuk ka patur enzima tė cilat kanė mundur tė zgjasin mė shumė se pak ditė. Dhe metoda tipike pėr ta zgjidhur njė problem tė tillė ėshtė ai i mobilizimit tė enzimave
duke i fiksuar ato nė elektrodat pėrkatėse, por ende nuk ka treguar se funksionon plotėsisht. Kanė qenė Shelli Minter dhe kolegėt e tij tė Universitetit nė Misuri tė cilėt kanė rizbuluar elektrodat e polimerit. “Enzimat kanė zgjatur mė shumė se disa orė dhe ende funksionojnė”, tregojnė ata.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.diti-ks.forumotion.com
 
Tė ashtuquajturat “bio-bateri” nuk do ushqehen mė me energji
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
WwW.Ks-HacKeRs.De.Vu :: Programe,Mesime,Seriale etj.... :: Internet | Technology-
Kėrce tek: